A21CSP24VDC1.6D
Part Number:
A21CSP24VDC1.6D
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
In Stock:
66
Coil Current :
66.7 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Diode, Sealed - Fully
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Switching Voltage :
75VDC - Max