PC7150-1C-C2-12C-N-X
Manufacturer:
Picker Components
Part Number:
PC7150-1C-C2-12C-N-X
Category:
Automotive Relays
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 150A 12V
In Stock:
224
Manufacturer :
Picker Components
Category :
Automotive Relays
Coil Current :
240 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
150 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Release Time :
2 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max