PC7150-1A-C2-24C-RN-X
Manufacturer:
Picker Components
Part Number:
PC7150-1A-C2-24C-RN-X
Category:
Automotive Relays
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 75A 24V
In Stock:
172
Manufacturer :
Picker Components
Category :
Automotive Relays
Coil Current :
132 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
75 A
Features :
Resistor
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
15.6 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Release Time :
2 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max