PC795-1C-C2-12S-N-X
Part Number:
PC795-1C-C2-12S-N-X
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 80A 12V
Coil Current :
150 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
80 A
Features :
Sealed - Fully
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Release Time :
2 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max