IHVA200-A3D24V-BF
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
IHVA200-A3D24V-BF
Category:
Contactors (Electromechanical)
Description:
RELAY CONTACTOR SPST 200A 24V
Manufacturer :
Category :
Contactors (Electromechanical)
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current) :
200 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Obsolete
Switching Voltage :
1500VDC - Max