DPC-3U30CS1X
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
DPC-3U30CS1X
Category:
Contactors (Electromechanical)
Description:
RELAY CONTACTOR
Manufacturer :
Category :
Contactors (Electromechanical)
Coil Voltage :
240VAC
Contact Form :
3PST-NO (DM) (3 Form X)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
177 VAC
Must Release Voltage :
40 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Product Status :
Obsolete
Switching Voltage :
600VAC - Max
Termination Style :
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)