PBC-025A1M7
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
PBC-025A1M7
Category:
Contactors (Electromechanical)
Description:
RELAY CONTACTOR 3PST 25A 220V
Manufacturer :
Category :
Contactors (Electromechanical)
Coil Voltage :
220VAC
Contact Form :
3PST-NO (DM) (3 Form X)
Contact Rating (Current) :
25 A
Features :
Finger-Safe (IP20) Terminals
Mounting Type :
Chassis Mount, DIN Rail
Must Operate Voltage :
187 VAC
Must Release Voltage :
44 VAC
Operating Temperature :
-5°C ~ 40°C
Product Status :
Obsolete
Switching Voltage :
380VAC - Max