ELXS401VSN821MA50S
Manufacturer:
Chemi-Con
Part Number:
ELXS401VSN821MA50S
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Chemi-Con
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
820 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
2.047" (52.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
3.8467 A @ 50 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.69 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
1.378" Dia (35.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400 V