EKXL451ELL820MM25S
Part Number:
EKXL451ELL820MM25S
Description:
CAP ALUM 20% 450V RADIAL
Capacitance :
82 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.063" (27.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.625 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
650 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.709" Dia (18.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
450 V