50TRV1500M18X21.5
Manufacturer:
Rubycon
Part Number:
50TRV1500M18X21.5
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 50V SMD
In Stock:
376
Manufacturer :
Rubycon
Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1500 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Impedance :
72 mOhms
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.65 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
990 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.709" Dia (18.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V