EEE-FK1J681AM
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
EEE-FK1J681AM
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 63V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Applications :
Automotive, High Temperature Reflow
Capacitance :
680 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.669" (17.00mm)
Impedance :
80 mOhms
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
1.69 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.268 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.709" Dia (18.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
63 V