CLM1D02120
Manufacturer:
Siemens
Part Number:
CLM1D02120
Category:
Contactors (Electromechanical)
Description:
CONTACTOR LTG M-HELD,60A,2NO,N1,
Manufacturer :
Siemens
Category :
Contactors (Electromechanical)
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) :
60 A
Features :
Auxiliary Contacts
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
102 VAC
Must Release Voltage :
Operating Temperature :
75°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
600VAC - Max