EKY-500ELL471MJ30S
Part Number:
EKY-500ELL471MJ30S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.240" (31.50mm)
Impedance :
43 mOhms
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.69 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
845 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V