400LLE4R7MEFC10X12.5
Part Number:
400LLE4R7MEFC10X12.5
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.571" (14.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
122 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
61 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400 V