LCE04C006120A
Manufacturer:
Siemens
Part Number:
LCE04C006120A
Category:
Contactors (Electromechanical)
Description:
CONTACTOR,LTG,EH,N4X,30A,0NC,6NO
Manufacturer :
Siemens
Category :
Contactors (Electromechanical)
Coil Voltage :
115 ~ 120VAC
Contact Form :
6PST-NO (6 Form A)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Auxiliary Contacts
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
Must Release Voltage :
Operating Temperature :
-25°C ~ 40°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
600VAC - Max