EMZR500ARA221MHA0G
Manufacturer:
Chemi-Con
Part Number:
EMZR500ARA221MHA0G
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
Chemi-Con
Category :
Applications :
Automotive
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
180mOhm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.406" (10.30mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
670 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
335 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V