CLM1C05120
Manufacturer:
Siemens
Part Number:
CLM1C05120
Category:
Contactors (Electromechanical)
Description:
CONTACTOR LTG M-HELD,30A,5NO,N1,
Manufacturer :
Siemens
Category :
Contactors (Electromechanical)
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
5PST-NO (5 Form A)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Auxiliary Contacts
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
102 VAC
Must Release Voltage :
Operating Temperature :
75°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
600VAC - Max