LEN02B003120B
Manufacturer:
Siemens
Part Number:
LEN02B003120B
Category:
Contactors (Electromechanical)
Description:
CONTACTOR,LTG,EH,N12,20A,3NO,120
Manufacturer :
Siemens
Category :
Contactors (Electromechanical)
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Auxiliary Contacts
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
102 VAC
Must Release Voltage :
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
600VAC - Max