J7KCR-12-10 DC120
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
J7KCR-12-10 DC120
Category:
Contactors (Electromechanical)
Description:
REVERSING MAGNETIC CONTACTOR,120
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Contactors (Electromechanical)
Coil Voltage :
120VDC
Contact Form :
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current) :
15 A
Features :
Auxiliary Contacts
Mounting Type :
Chassis Mount, DIN Rail
Must Operate Voltage :
102 VDC
Must Release Voltage :
12 VDC
Operating Temperature :
-10°C ~ 55°C