SFS37S35-5K400E-F
Part Number:
SFS37S35-5K400E-F
Category:
Capacitor Networks, Arrays
Description:
CAP ARRAY 5UF/35UF 370V RADIAL
Category :
Capacitor Networks, Arrays
Capacitance :
5µF, 35µF
Circuit Type :
Bussed
Dielectric Material :
Polypropylene (PP) Film, Metallized
Height - Seated (Max) :
4.120" (104.65mm)
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Number of Capacitors :
2
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
2.120" Dia (53.85mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
370 V