SFC44S25-10K391E-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
SFC44S25-10K391E-F
Category:
Capacitor Networks, Arrays
Description:
CAP ARRAY 10UF/25UF 440V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Capacitor Networks, Arrays
Capacitance :
10µF, 25µF
Circuit Type :
Bussed
Dielectric Material :
Polypropylene (PP) Film, Metallized
Height - Seated (Max) :
4.030" (102.36mm)
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Number of Capacitors :
2
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
2.120" Dia (53.85mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
440 V