SFS37T45-5K384E-F
Part Number:
SFS37T45-5K384E-F
Category:
Capacitor Networks, Arrays
Description:
CAP ARRAY 5UF/45UF 370V RADIAL
Category :
Capacitor Networks, Arrays
Capacitance :
5µF, 45µF
Circuit Type :
Bussed
Dielectric Material :
Polypropylene (PP) Film, Metallized
Height - Seated (Max) :
3.960" (100.58mm)
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Number of Capacitors :
2
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.620" Dia (66.55mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
370 V