DCNLEV50-BAS
Part Number:
DCNLEV50-BAS
Description:
CONTACTOR 50A 900V 12VIN
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current) :
50 A
Features :
Auxiliary Contacts
Must Operate Voltage :
8 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
900VDC - Nom