DCNLEV100-BASN
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
DCNLEV100-BASN
Category:
Contactors (Electromechanical)
Description:
CONTACTOR 100A 750V 12VIN
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Contactors (Electromechanical)
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current) :
100 A
Features :
Auxiliary Contacts
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
8 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
750VDC - Nom