GMD-12M-10-DC12V
Manufacturer:
Altech Corporation
Part Number:
GMD-12M-10-DC12V
Category:
Contactors (Electromechanical)
Description:
MINI CONTACTOR12A380440V 3P1 NO
Manufacturer :
Altech Corporation
Category :
Contactors (Electromechanical)
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Auxiliary Contacts
Mounting Type :
Chassis Mount, DIN Rail
Must Operate Voltage :
9.6 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-5°C ~ 40°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
600VAC - Max