DCNHR150MFA
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
DCNHR150MFA
Category:
Contactors (Electromechanical)
Description:
CVP RELAY
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Contactors (Electromechanical)
Coil Voltage :
9 ~ 36VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
150 A
Features :
Auxiliary Contacts
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
6 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
900VDC - Max