DCNLR100NB24
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
DCNLR100NB24
Category:
Contactors (Electromechanical)
Description:
CVP RELAY
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Contactors (Electromechanical)
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
100 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
60VDC - Max