788XBXRC120A
Manufacturer:
Schneider Electric
Part Number:
788XBXRC120A
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
788 QC RY, DPDT, 10A, 120 VAC
Manufacturer :
Schneider Electric
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
70.6 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
102 VAC
Must Release Voltage :
18 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 55°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
Seal Rating :
Switching Voltage :
300VAC, 30VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)