725AXXSC3ML120A
Manufacturer:
Schneider Electric
Part Number:
725AXXSC3ML120A
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
PWRRY,SPSTNO,30A,120VAC,DIN/PANE
Manufacturer :
Schneider Electric
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
23.1 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Lighted Indicator, Test Button
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
102 VAC
Must Release Voltage :
Operate Time :
30 ms
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
Seal Rating :
Switching Voltage :
277VAC, 30VDC - Max