788XCXRC1240A
Part Number:
788XCXRC1240A
Description:
788 QC RY, FLANGE MT, 3PDT, 10A,
Coil Current :
35.3 mA
Coil Voltage :
240VAC
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
204 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 55°C
Switching Voltage :
300VAC, 30VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)