792XDXCL24A
Manufacturer:
Schneider Electric
Part Number:
792XDXCL24A
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
MINCON RLY,4PDT,6A,CL:24VAC,CLR
Manufacturer :
Schneider Electric
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
135.6 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VAC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
6 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
19.2 VAC
Must Release Voltage :
3.6 VAC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 55°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
Seal Rating :
Switching Voltage :
300VAC - Max