750XCXRC24D
Manufacturer:
Schneider Electric
Part Number:
750XCXRC24D
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
750 OCTAL RELAYS, 3PDT, 10A, 24V
Manufacturer :
Schneider Electric
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
51.1 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 55°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
Seal Rating :
Switching Voltage :
300VAC, 30VDC - Max
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)