G2R14DC100
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G2R14DC100
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 100V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
5.3 mA
Coil Voltage :
100VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Rating (Current) :
8 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
70 VDC
Must Release Voltage :
15 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
380VAC, 125VDC - Max