G6RL1ADC48
Part Number:
G6RL1ADC48
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V
Coil Current :
5 mA
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
33.6 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
250VAC - Nom