J115F21AH110VDCS61.5U
Part Number:
J115F21AH110VDCS61.5U
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 50A 110V
Coil Current :
13.6 mA
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
50 A
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)