56.34.8.120.0000T
Manufacturer:
Finder Relays, Inc.
Part Number:
56.34.8.120.0000T
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 12A 120V
Manufacturer :
Finder Relays, Inc.
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
13.4 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
12 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
24 VAC
Operate Time :
11 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
11 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
400VAC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)