RE034018
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
RE034018
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 18V
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
11.1 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
18VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
6 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
12.6 VDC
Must Release Voltage :
1.8 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
5 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
400VAC - Max