MY2N-CR-J AC200/220
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
MY2N-CR-J AC200/220
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 220V
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
17 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
220VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Lighted Indicator, RC Circuit
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
176 VAC
Must Release Voltage :
66 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 60°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max