BR246D-80A2-12V-015L
Part Number:
BR246D-80A2-12V-015L
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Coil Current :
150 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
3.5 VDC
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Switching Voltage :
208VAC, 28VDC - Max