BR246-320B2-28V-023L
Part Number:
BR246-320B2-28V-023L
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 28V
Coil Current :
87.5 mA
Coil Voltage :
28VDC
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
5.1 VDC
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Switching Voltage :
208VAC, 28VDC - Max