BR230-890A1-48V-027M
Part Number:
BR230-890A1-48V-027M
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 48V
Coil Current :
53.9 mA
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
36 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operating Temperature :
-70°C ~ 125°C
Switching Voltage :
115VAC, 28VDC - Nom