KRPA-11DN-125
Part Number:
KRPA-11DN-125
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 125V
Coil Current :
9.6 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Voltage :
125VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator
Must Operate Voltage :
93.75 VDC
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Switching Voltage :
240VAC - Max
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)