G9EN-1-UVD-DC24
Manufacturer:
Omron Electronic Components
Part Number:
G9EN-1-UVD-DC24
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 60A 24V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
208 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
60 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
14.4 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
40 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
400VDC - Max