SZR-MY2-X1-DC24V
Part Number:
SZR-MY2-X1-DC24V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V
Coil Current :
40.9 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
5 A
Features :
Diode, Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Product Status :
Active
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max