SZR-MY4-N1-DC12V
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part Number:
SZR-MY4-N1-DC12V
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
79 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Rating (Current) :
3 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max