MKS1TI-10 AC230
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
MKS1TI-10 AC230
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 230V
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
10 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
230VAC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Indium (AgSnIn)
Contact Rating (Current) :
15 A
Features :
Test Button
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
184 VAC
Must Release Voltage :
69 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Max