MKS1XTI-10 AC100
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
MKS1XTI-10 AC100
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 100V
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
23.1 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
100VAC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Indium (AgSnIn)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Test Button
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
80 VAC
Must Release Voltage :
30 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Product Status :
Obsolete
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
220VDC - Max