MY4N-D2-DC24
Part Number:
MY4N-D2-DC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V
Coil Current :
37.7 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Rating (Current) :
3 A
Features :
Diode, Lighted Indicator
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max