PT52AL24B
Part Number:
PT52AL24B
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 24V
Coil Current :
30.8 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Rating (Current) :
6 A
Features :
Lighted Indicator
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-45°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Max