PRD-5AN0-120
Part Number:
PRD-5AN0-120
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 120V
Coil Current :
85 mA
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
25 A
Must Operate Voltage :
102 VAC
Must Release Voltage :
12 VAC
Operating Temperature :
-55°C ~ 45°C
Product Status :
Obsolete
Switching Voltage :
250VAC - Nom